Македонски историк: На Турция трябва да гледаме като на наш голям приятел!
29 Септември 2011
Скопие, РМакедония /КРОСС/ Официална Анкара обновява турските пътища, особено на Балканите, с "модела на европейската общност". Така започва своя коментар македонската редакция на радио "Дойче веле" за днешното посещение в РМакедония на турския президент Реджеп Тайп Ердоган.
Дали турското икономическо и политическоа проникване идва като алтернатива на гръцките блокади към Македония?
"Всичко, което е свързано с Балканите е наш интерес", само седмица след това изявление в САЩ турският лидер Реджеп Тайп Ердоган кацна в Скопие. Дълго подготвяното му двудневно посещение, което протича при най-високи мерки за сигурност, е изпълнено с големи политико-икономически надежди за Никола Груевски. Тези надежди обаче касаят многобройната турска етническа общност в Македония.
"Възстановяването на отоманството в днешно време е копие на британската общност и е положително е за нас, защото тогавашната османска империя, особено през 1908 г., искаше да признае независима македонска държава, което обаче е било блокирано от тогавашната царска Русия", каза за Дойче Веле македонския историк Лазар Лазаров, университетски преподавател.
Той изтъква, че на Турция трябва да гледаме като на голям приятел и стратегически партньор, не само в дипломатически и международен план, но и като важен икономически партньор.
"След като през последните пет години официална Анкара насърчава възстановяването на отоманството и исляма като европейски ценности и цивилизация, Македония, в която най-добре и най-много се съхраняват експонатите за неговото петвековно проникване, стана част от приоритетния фокус за Турция", изтъкна и Арач Нуман, научен изследовател в Македонската академия на науките и изкуствата (МАНУ).
Според Нуман, "ислямът е част от европейската цивилизация и история".
"Ислямът е мирна религия, която не прилага агресия върху убеждението на хората", каза в Скопие професор Екмелдин Ишаноглу, генерален секретар на влиятелната Ислямска конференция.
Турция и Македония имат споразумение за стратегическо партньорство от 2008 г., а признаването под конституционното име на Македония още от първите дни на независимостта, е мехлем за властите в Скопие в дългогодишната им битка в ирационалния спор за името с Гърция.
Многобройните бизнес делегации от Турция искат от властите в Скопие равни условия за по-бързо навлизане на турския капитал и инвестиции... Изграждането на двете македонски летища, с инвестиции от 200 милиона евро, както и бъдещото нарастване на търговския обмен между двете страни до 400 милиона долара е сред приоритетите на турската държава спрямо РМакедония.
Турците в "сандвич" между албанци и македонци
"Турската общност в Македония подготвя на Ердоган голямо посрещане, защото гостът от Анкара е харизматична личност, която е уважавана и сред турците извън родината", каза в интервю за Дойче Веле Кенан Хасипи, един от лидерите на многобройната турска общност в Македония, която ще има среща с върховния гост от Анкара.
Той, както и професор Лазаров не мислят, че развитието на труско-македонските приятелски отношения и стратегическо партньорство е в ущърб.
Според университетския преподавател Лазаров, турците се смятат за най-еснафската и най-лоялна етническа група в македонската държава. Но професор Арач Нуман предупреждава, че те са в един "хамбургер между македонците и албанците" и това не е добре за нейното мултиетническо и конфесионално съжителство"...
"Спасението е в развитието на мултиетническия характер на страната. Ето, сега имаме преброяване и аз Ви твърдя, че могат да бъдат незаписани най-малко 20 хиляди жители на Македония, които са турци, които под чуждо влияние ще се определят като членове на други етнически общности", изтъква Нуман.
Уеб Портал Турция
ПРЕГЛЕД НА ТУРСКИЯ ПЕЧАТ 30.11.2011
-
ПРЕГЛЕД НА ТУРСКИЯ ПЕЧАТ 30.11.2011
Обзор на новините по страниците на турския печат...
Изпратена 30.10.2011 09:13:54 UTC
Обновена 30.10.2011 09:13:54 UTC...
Преди 13 години
Няма коментари:
Публикуване на коментар